BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Novi dokazi: Da li se Gagarinov avion srušio zbog pogrešne komande sa zemlje?

Novi dokazi: Da li se Gagarinov avion srušio zbog pogrešne komande sa zemlje?
29.03.2018. god.


Lovac MiG-15UTI u kome su se nalazili prvi čovek u kosmosu, ruski kosmonaut Jurij Gagarin i instruktor Vladimir Serjogin, srušio se zbog pogrešne komande sa zemlje, tvrdi Arsenij Mironov član podkomisije koja je na rasvetljavanju ovog slučaja radila u okviru velike vladine komisije.

Jurij Gagarin poginuo je pre tačno pola veka, 27 marta 1968. godine, prilikom trenažnog leta zajedno sa kopilotom Vladimirom Serjoginom, kada se njihov školski lovac MiG-15UTI srušio nedaleko od sela Novoselovo Vladimirske oblasti, 65 kilometara od aerodroma Čkalovski sa koga su poleteli.


Prema zvaničnoj verziji do tragedije je došlo tako što je posle nuspešnog oštrog pilotskog manevra avion pao u kovit zbog „izmenjene situacije u vazduhu“ i srušio se. Čime je tačno bio prouzrokovan taj manevar istraga nije uspela da otkrije, prenose mediji.

Po rečima Mironova, u blizini zone leta Gagarinovog i Serjoginovog aviona zadatak je obavljao i MiG-15UTI kojim je upravljao pilot Andrejev. Kako je ekspert istakao Gagarinov lovac se našao u superkritičnom režimu leta zbog manevra kojim je pokušao da izbegne MiG-15 koji je iznenada primetio usred oblaka.

Mironov tvrdi da je odgovor na pitanje o uzrocima stradanja prvog čoveka koji se otisnuo u svemir, pronašao pomno iščitavajući prvu redakciju dešifrovanih fragmenata Gagarinove komunikacije radio-vezom sa zemljom.

Na Gagarinovo obraćanje u 10:29:57 „zadatak u zoni 20 završen. Molim dozvolu za kurs od 320 stepeni“ rukovodilac letova (ili njegov pomoćnik) odmah je odgovorio: „Odobravam“, očigledno ne primećujući na ekranu radara opasno približavanje Gagarinovog i Serjoginovog aviona i letelice Andrejeva. Da je rukovodilac letova obavljao svoj posao, morao je, pogledavši na ekran radara, komandu „Odobravam“ odmah da dopuni sa dve reči „Bez spuštanja“. Međutim reči „Bez spuštanja“ nisu bile izgovorene, objasnio je Mironov.

On je naglasio da bi u slučaju ispravne komande Gagarinov avion izbegao opasno približavanje sa Andrejevljevim avionom i sudbonosni manevar skretanja.

Mironov naglašava da stručnjaci tokom istrage nesreće nisu uspeli da ustanove ko je pratio radar u trenutku tragedije i bio u obavezi da registruje približavanje oznaka letelica.

Dodao je i da je tokom istrage svesno rađeno na iskrivljavanju činjenične situacije u vreme nesreće.

Ranije je pisano da je najizgledniji uzrok nesreće manevar izbegavanja meteorološkog balona.

Russia beyond


  • Izvor
  • foto: Global Look Press / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »